Molnár Bence Debrecenből a Svéd kapuba
Közzétéve: 2024-10-04
A szabolcsi fiatalember alig 9 évesen, 2018-ban kezdte a hokit Nyíregyházán. A kérdésre, hogy lehet-e kapus, igen választ kapott, és a Szabolcsi Sólymok csapatánál 3 évet játszott ezen a poszton, majd 2022-ben jött egy újabb mérföldkő, mivel áttették székhelyüket a cívisvárosba, és a Debreceni Hoki Klub U14-es csapatában folytatta pályafutását.
A DHK kapuját 2 évig őrizte, amikor lehetősége nyílt próbajátékra, Svédországba utazni. 2023-ban kezdődött a külföldre igazolás lehetőségének kutatása és 2024 áprilisában alkalmuk is nyílt kiutazni Stockholmba. Ezt a lehetőséget és még egy kanadai vonalat Spiller István vetette fel az ifjú kapus számára, akivel többször is dolgoztak együtt táborokban. Aztán anyagi megfontolás és a kisebb távolság miatt a svéd vonal mellett döntöttek. Bence részt vehetett a Hässelby Kälvesta HC U18/U20-as válogatóján, ahol az edzők véleménye szerint jól helyt áll, de U16 korosztályba itt sajnos a létszám miatt nem fért be a kora miatt. Sajnos fiatal volt még ezekhez a csapatokhoz 14 évesen. A legutóbbi szezonban Dorogi Vince és Asztalos Péter után a harmadik számú kapus volt a DEAC U18-as csapatánál, ahol két alkalommal is megmutathatta tehetségét. Most, alig 15 évesen pedig teljesült az álma, hiszen visszahívták a vikingek országába: van egy csapat, amelynek kell egy U16-os, 2009-es születésű fiú első számú kapusnak.
Milyen érzés volt, amikor befutott a felkérés?
M. B.: - Egy felemelő érzés volt. Nagyon váratlanul jött, de nagyon jó érzéssel töltött el.
Mutasd be, kérlek, a IFK Österåker Vikings csapatát.
M. B.: - Egy nagyon jó hangulatú, kedves egyesületről beszélünk, akiknek az U16-os csapata idén alakult. Viszont maga a klub 1928-ban, és teljesen magánkézben van, a város legnagyobb sportszervezete, mert nem csak jégkorong szakosztálya van. Gyakorlatilag az egyesület olyan, mint a DEAC, mi vagyunk az IFK Österåker Hockey, az „A” csapat pedig a IFK Österåker Vikings és még van számos szakosztálya, mint pl. a foci, műkori, asztalitenisz és még sorolhatnám. Kb. 450 tagja van a hoki szakosztálynak, amiből úgy tudom, hogy 350-en aktívan játékosok vagyunk és ebből lányok, nők is szép számmal vannak, kb. 100-an.
Mióta vagy Stockholmban, tudtál-e már csinálni bármi mást a hokin kívül?
M. B.: - Két hete vagyok itt, még sajnos a jégkorongon kívül nem nagyon volt semmire időm. Igazából Stockholm mellett, egy kisvárosban lakom, Österåker a városka neve, innen ered a csapat elnevezése is.
Hány edzésed van és mikor várható a bemutatkozásod? Milyen érzésekkel készülsz?
M. B.: - Heti 5-6 jeges és száraz edzésem van. Felkészülési mérkőzésen már sikeresen bemutatkoztam, de élesben majd csak októberben fogok. Itt a 16-os és 18-as csapatnak októberben indul a versenyszezon, addig csak edzések és felkészülési meccseink vannak. Teljesen pozitív érzésekkel készülök az edzésekre és készültem a felkészülési mérkőzésre is.
- Hogyan kell elképzelni a mindennapjaidat?
M. B.: - A délelőtti órákban iskola van. Online kapom a tananyagot, akárcsak a Covid idején. A Debreceni SZC Irinyi János Technikum Sportedző szakára járok lélekben. Korábbi csapattársam, Madura Armand most osztálytársam, szóval a tanulásban van és lesz segítségem. Suli után szokott lenni egy pár óra szabadidőm, ilyenkor elmegyek boltba, vagy csak pihenek és este jönnek az edzések. Vannak, amik belenyúlnak az éjszakába is alkalmanként. Ha a J18-cal van edzésem, 21:30 előtt nem szoktunk végezni és így 23 óra körül érek haza.
Könnyen ment a beilleszkedés?
M. B.: - A beilleszkedés nagyon könnyen ment, a csapat nagyon befogadó akárcsak az edzők. Az edzőtábort követő első vagy második hazai edzésünkön már magyar zenét is kaptam az öltözőben a csapattól, hogy kicsit otthon érezzem magam. Ez nagyon jól esett és megígértem nekik, hogy a későbbiekben megmutatom nekik milyen az igazi MAGYAR zene. ????
Mik a tapasztalataid az elmúlt időszakban? Össze tudod már hasonlítani a két ország hokiját?
M. B.: - A tapasztalatok pozitívak. Ha a két országot össze kellene hasonlítani, észre lehet venni a különbségeket. Látszik, hogy itt ez egy nemzeti sport, egy életstílus, hogy hokiznak a gyerekek, nők, férfiak, gyakorlatilag mindenki. Regionális bajnokság, keleti csoport, Stockholm kerületben csak U16-ban, amiben az Österåker is van, apa összeszámolta, 36 csapat versenyez. És van még ezen kívül 3 csoport égtájak szerint, 18 kerülettel, szóval el lehet képzelni, milyen a viszonyuk a hokihoz. Mi egy kis csapat vagyunk a többiekhez képest, de pl. nekünk is 2 csarnokunk van. A centerpálya most kapott teljesen új palánkokat, padokat, teljesen korszerűsítették, felújították.
Miben másabbak az edzések?
M. B.: - Az edzések menete nem sok mindenben változott, leginkább a befektetett munka mértéke az, amit megkövetelnek az, ami más, amiben eltér. Sokkal nagyobb az edzés fegyelem, ami nekem nem okoz gondot. Minden instrukciót angolul kapunk, svédül inkább csak akkor beszélnek, ha nem vagyok a közelükben vagy elfelejtik, hogy nem beszélem a nyelvet.
Milyen út vezetett idáig?
M. B.: - Szerintem teljes mértékig a kitartó munka vezetett el idáig. Ha viszont arra gondolsz, hogy fizikailag mi, akkor az egy kicsit hosszabb történet. Idén áprilisban voltunk kint apával először egy J18/20 válogatón egy másik csapatnál, ami sajnos nem jött össze, bár pozitív volt az edzők véleménye rólam. Augusztus elején viszont hívott Nádasi Levente, ő a játékos ügynököm, hogy az IFK Österåker Hockey csapata kapust keres U16-ba és rám gondoltak, vállalom e? Mi lehetett volna a válasz, természetesen igent mondtam, és anyáék elkezdték megmozgatni a hegyeket, hogy most kint lehessek.
= Puskás Zoltán =